poniedziałek, 1 stycznia 2018

Zapowiedzi styczeń 2018

Nowy rok to nowe książki. Albo stare książki w nowym wydaniu. Ewentualnie książki stare, niewydane w Polsce. W związku z tym postanowiłam być niebywale oryginalna i zacząć publikować posty o nowościach książkowych. Tych naprawdę nowych i tych udawanych, które już miały premierę w Polsce parę lat temu, albo się ich do tej pory nie doczekaliśmy. Będę szczera.. robię to głównie dla siebie. Często mi się zdarza trafić na jakąś książkę, której jestem cholernie ciekawa, ale zanim zostanie wydana, całkowicie o niej zapominam. Życie książkoholika moi drodzy. Nic ponad to.Mario Puzo to autor, po którego chcę sięgnąć od dawna, bardzo dawna. Wiecie jak to jest z autorami, po których mamy sięgnąć, ale przecież jest czas? To jeden z tych autorów. Kiedy zobaczyłam to wydanie, wiedziałam, że czas Puzo w moim życiu nadszedł.

Data wydania 2.01.2018
Opis wydawcy:
Ojciec chrzestny

Vito Corleone jest Ojcem Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Sprawuje rządy żelazną ręką, a ci, którzy nie podporządkowują się jego decyzjom, nie mogą liczyć na łaskę. To człowiek honoru, ale zarazem tyran i szantażysta, który wśród wrogów wzbudza strach, a wśród przyjaciół – zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny, szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, niezwykle opłacalnym interesie – handlu narkotykami – wchodzi w ostry konflikt z cosa nostrą. Przyszłość rodziny może uratować tylko najmłodszy syn Vita, Michael, bohater wojenny, który z brudnymi interesami nie chciał mieć nic wspólnego. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

Wydawnictwo Albatros

Sycylijczyk

Druga część trylogii zapoczątkowanej 'Ojcem Chrzestnym'. Puzo wciąga czytelnika w mroczny świat sycylijskiej prowincji, świat przemocy, w którym każda zniewaga musi zostać zmyta krwią. Po dwuletnim pobycie na Sycylii syn Vita Corleone, Michael, ma powrócić do domu. Ojciec Chrzestny zleca mu ważną misję: ma zabrać do Ameryki Salvatore Guiliana, uwielbianego przez wszystkich legendarnego sycylijskiego banitę, który od kilku lat na czele swojej bandy broni uciskanych ziomków przed wszechwładzą miejscowych bogaczy i przywódców mafijnych.

Wydawnictwo Albatros

Ostatni Don

Podczas chrzcin swoich wnuków Domenico Clericuzio, głowa najsilniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej, podejmuje decyzję o zalegalizowaniu swojej działalności. Chce, by jego krewni stali się uczciwymi obywatelami. Wkrótce jednak musi spojrzeć prawdzie w oczy – krwawe wydarzenia z przeszłości odcisnęły na członkach rodu zbyt silne piętno. O powrocie do „normalności” nie może być mowy.

Wydawnictwo Albatros

Jeszcze we wrześniu szukałam tej i dwóch innych książek pana Grzesiuka w antykwariatach. Nie dla mnie.. miał to być prezent urodzinowy dla mojego taty, który okazał się tematem wieczoru. Dlaczego? Otóż według mojego taty to książki, który każdy powinien przeczytać. KAŻDY. A ja ufam jego słowom. Sam przeczytał je kilkakrotnie.Podobno nikt tak nie pisze o obozach koncentracyjnych. Podobno to bardzo gorzka opowieść, przeplatana jakimś cudem humorem. Podobno to książki, które powinny znaleźć się na liście lektur szkolnych. Myślę, że coś w tym może być.  

Data wydania: 18.01.2018
Opis wydawcy:

Wspomnienia z obozów koncentracyjnych Dachau, Mauthausen i Gusen.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem, szczerością i bezpośredniością portretuje nazistowską machinę pracy i śmierci. I próbuje opowiedzieć o cenie człowieczeństwa w miejscu, które z niego odzierało.

W maju 1958 roku książka trafiła do księgarń i natychmiast zniknęła z półek. W bibliotekach czekało się w kolejce nawet rok. Czytelnicy pisali do autora z prośbą o interwencję. O książce dyskutowali szeroko byli więźniowie, a Grzesiukowi wytoczono proces o zniesławienie, który zakończył się ugodą.

Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono wszystkie fragmenty usunięte przez cenzurę i wydawcę przy pierwszej publikacji.
Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samego autora o książce.

Prószyński i S-ka 


Data wydania: 9.01.2018
Opis wydawcy:

Tuż przed narodzinami Henry’ego Astera jego ojciec – człowiek o wyrafinowanych ambicjach literackich – w towarzystwie młodej ciężarnej żony niechętnie powraca do małego miasteczka w Appalachach, gdzie spędził dzieciństwo oraz młodość, i osiedla się wraz z rodziną w ogromnym, złowieszczym domu ze szkła i żelaza, przycupniętym wysoko na zboczu góry. To tam mały Henry dorasta, godzinami przesiadując w gabinecie swego błyskotliwego ojca. Jednak gdy tragedia wpędza mężczyznę w głęboką depresję i skłania go do odejścia, jego pozbawiony złudzeń syn również ucieka z posępnej rezydencji i latami unika powrotu do rodzinnych stron, zanim zrozumie, że i on musi wrócić do swoich korzeni.   

Prószyński i S-ka

Nie mam nic więcej do dodania.. z niezrozumiałego dla mnie powodu bardzo chcę ją przeczytać. Mam dobre przeczucia, ale te bywają mylne, więc.. zobaczymy.

Data wydania: 17.01.2018
Opis wydawcy:

Dziesięć lat temu porywacze uprowadzili dwóch sześciolatków, Patricka Moore’a oraz Rhysa Baldwina, żądając od ich bogatych rodziców okupu. Potem nagle zamilkli, a po porwanych chłopcach ślad zaginął. Przez cały ten czas obie rodziny musiały radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami, próbując uporać się z rozpaczą po utracie ukochanych dzieci. I pewnie byłoby tak dalej, gdyby nie dwaj ludzie: Myron Bolitar, agent sportowy, i jego przyjaciel, Win Lockwood, którego elegancki strój skrywa umiejętnie wyszkolonego zabójcę. Mężczyźni wierzą, że właśnie zlokalizowali jednego z porwanych chłopców, dziś już nastolatków. Chłopak rzekomo był widziany w Londynie. Czy to rzeczywiście on? Gdzie się podziewał przez dziesięć lat? Jak wiele pamięta z dnia, kiedy został porwany? I co najważniejsze: czy jest w stanie naprowadzić Myrona i Wina na trop swego zaginionego przyjaciela, jeśli ten w ogóle jeszcze żyje?

Wydawnictwo Albatros

Harlan Coben to kolejny z 'tych' autorów. Autorów bardzo przeze mnie zaniedbywanych i skutecznie ignorowanych. Mam wiele postanowień czytelniczych na ten rok, a jego książki znajdują się na mojej liście od bardzo dawna.. czy jestem jedyną, która jeszcze nie czytała Cobena?

Data wydania: 11.01.2018
Opis wydawcy:

Kiedy reżim castrowki dostaje zadyszki, Don Fuego nadal śpiewa w lokalach Hawany. Niegdyś jego wspaniały głos elektryzował tłumy. Czasy jednak się zmieniły i król rumby musi odejść. Sfrustrowany, błąkając się po mieście, spotyka Mayensi, płomienną rudowłosą piękność - i zakochuje się w niej bez pamięci. Ale otaczająca dziewczynę tajemnica jest zagrożeniem dla ich niewiarygodnej idylli.

Bóg nie mieszka w Hawanie to pieśń dedykowana ludziom, którym los nie sprzyja, lecz zarazem wyprawa do krainy paradoksów i wielkich marzeń. Łącząc mistrzostwo i inspirację współczesnego Steinbecka, Yasmina Khadra snuje nostalgiczną refleksję na temat młodości, która minęła bezpowrotnie naznaczona radością śpiewania i tańczenia oraz wiarą w szczęśliwe jutro.
Wydawnictwo Sonia Draga

Data wydania: 17.01.2018
Opis wydawcy: 
Pod Samotną Górą powstaje spisek, którego celem jest obalenie tyrana władającego Trollus. Marc jest prawą ręką przywódcy sprzysiężenia. Niejeden troll zabiłby, by zdobyć informację, kto przewodzi spiskowcom, dlatego sprawę należy zachować w najgłębszej tajemnicy przed wszystkimi, nie można jej zdradzić nawet ukochanej. 
Przez Pénélope Anaïs straciła szansę na zostanie królową. Teraz ojciec, książę d’Angoulême, daje jej ostatnią szansę, by przekonała go o swojej użyteczności – musi znaleźć dowód, że chłopak, którego kocha, spiskuje przeciwko koronie. Jeśli zawiedzie, jej życie będzie zagrożone.
Marc i Pénélope muszą lawirować pośród skomplikowanych rozgrywek politycznych, a każda ze stron próbuje ich wykorzystać. Muszą zaryzykować wszystko, by mieć szansę żyć razem.
Tyle tylko, że bycie razem może się okazać największym zagrożeniem.
Galeria książki

Co prawda jestem jedną z nielicznych osób, które nie przeczytały jeszcze Trylogii Klątwy (mimo, że mam ją na półkach), jednak postanowiłam umieścić tutaj tą książkę bo niedługo (powiedziała Paulina po raz kolejny) na pewno po nią sięgnę. Jestem zaintrygowana, po prostu czasu brakuje.
Starałam się podejść realistycznie do tych zapowiedzi i wybrać tylko te książki, po które naprawdę chcę sięgnąć. Znając życie znalazłabym coś jeszcze, ale.. właśnie, ale.. mam ponad 80 nieprzeczytanych książek na półce i mimo mojego wrodzonego optymizmu (oprószonego sarkazmem życia) staram się używać głowy i poznać swoje możliwości. Co do możliwość.. postanowiłam przeczytać 100 książek w tym roku (po raz kolejny) i na własne życzenie dokumentuję swoją porażkę na Goodreads. Życie od razu ma większy sens.
A wy macie jakieś plany na styczeń? I pozostałe miesiące tego roku?

6 komentarzy:

 1. Ja planów w tym roku nie robię bo nic z tego nie wychodzi ☺

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie chyba nie ma znaczenia czy plany robię, czy nie.. ostatnio nie szło mi czytanie i próbuję się zmotywować xd

   Usuń
 2. Też nie czytałam nic autorstwa Puzo, ale jak tylko wydawnictwo przysłało mi listę zapowiedzi od razu wybrałam "Ojca Chrzestnego" do recenzji :D Oczekuję więcna przesyłkę :)
  Pozdrawiam i życzę zaczytanego 2018 roku! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęściara!:) ja zakupie przy najbliższej okazji, oczywiście jak sama sobie pozwolę xd

   Usuń
 3. Ojca chrzestnego znam, a Sycylijczyka zamówiłam w prezencie dla kogoś, dzięki komu sięgnęłam po Puzo. Nad nowym Cobenem się zastanawiam, najwyżej gdzieś tam na wiosnę sobie zafunduję ;)
  Szczęśliwego Nowego Roku! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja niestety nie znam, a bardzo chcę poznać:) Nawzajem !:)

   Usuń